STYL ŻYCIA

Nowoczesne sprzęty, czy potrzebne dzieciom?

21 marca 2016

Czy jest tu jakaś mama, której dziecko nie interesuje się tabletem, albo telefonem? Zakładam, że nie ma dziś matek, które nie posiadają telefonu komórkowego, bo nawet jeśli taka się znajdzie, to nie wiem co gorsze w razie np. nagłego wypadku.

My telefony mamy,a nawet smartfony z dostępem do youtube i innych aplikacji, które ona uwielbia.

Ostatnio przyłapałam się, że moje dziecko nie potrafi zjeść bez bajki na tablecie.:/

Czy jestem tu sama, jeśli chodzi o taki urozmaicony obiad, czy jest was więcej ?

Moje dziecko kradnie mi telefon, przykłada do ucha i udaje, że rozmawia z babcią. W kolejce do lekarza nie ma lepszego zajęcia niż telefon, podczas jazdy samochodem również. Próbowałam włączać telewizor, ale ona woli mieszać ekrany youtube.

DSC_1203

DSC_1211

O ile jazda samochodem mi teraz odpowiada, ponieważ zawsze był piekielny wrzask z powodu bezczynnego siedzenia, to już jedzenie z tabletem mi bardzo przeszkadza!

Rozumiem, że świat niestety idzie z postępem i jest to nieuniknione, że dziecko, które widzi matkę i ojca ciągle siedzących w takich sprzętach ma postępować inaczej.

Drugą sprawą jest, że zarówno mój mąż jak i ja szczególnie, mamy prace, gdzie ciągle trzymamy głowy w komputerach, a dziecko nas obserwuje i chce robić to samo.

DSC_1217

DSC_1228

DSC_1231

Zdaję sobie mocno sprawę, że dzieci, które korzystają z takich wynalazków, a nie ukończyły jeszcze 3 roku życia mogą w przyszłości mieć problemy chociażby w interakcji z rówieśnikami. Mogą mieć problemy z pokonywaniem nudy, frustracji czy innych trudnych emocji i nie tylko…

Staram się jak mogę, aby takie sprzęty Lilianka miała w posiadaniu jak najrzadziej, ale nie będę całkowicie jej tego zabraniać. Świat idzie z postępem i kto wie, czy za kilka lat będą potrzebne dziecku książki w szkole, a zamiast tego komputer. Dziś już nikt nie jest w stanie funkcjonować bez komórki, komputera, tabletu czy innych nowoczesnych urządzeń.

Uważam, że korzystać z tego trzeba, ale z rozwagą i tylko wtedy gdy jest to potrzebne, zwłaszcza jeśli chodzi o dzieci. Nowoczesne technologie pozwalają na przyjemną naukę, motywuje do kształcenia i uzupełnia braki edukacji.

Wybiegając w przeszłość mojego dziecka to wiem, że znajomość nowych technologi napewno jej się przyda i należy korzystać z tego co mamy, bo może jej to pomóc.

Dziś nowoczesne sprzęty są również w szkołach. Bo nauczyciele korzystają z komputerów, a tablice są interaktywne.

Całkowite zakazywanie korzystania z takich urządzeń nie ma większego sensu, gdyż doprowadzi to jedynie do kłamstwa.

Taki mamy świat i nic z nim nie możemy zrobić.

Uważam, że mimo to moje dziecko jeszcze ma czas na tablety, więc…

Jeśli jest tu jakaś mama, która pracuje w domu, obsługuje kilka urządzeń jednocześnie i ma dziecko pragnące kolorowych ekranów, napisz w komentarzu jak radzisz sobie żeby skutecznie mu tego zabronić ?

Macie jakieś pomysły?

tablet: samsung

body: F&F

pościel: utulanka

You Might Also Like

10 komentarzy

 • Odpowiedz Alicja 21 marca 2016

  Ja też walczę z tym, aby moje dzieci nie oglądały tablet’a , ciężko niestety nam to wychodzi, niestety nie ma innej rady. No cóż jak to sama napisałaś świat idzie do przodu i myśle że choć nie wiem jak byśmy się starały i jak chciały jest to nieuniknione. Nasz brzdąc nie potrafi zjeść bez telewizora włączonego. Ot taki ma swój rytm:/

 • Odpowiedz agnieszka 21 marca 2016

  Zamiast tabletów czy telefonów mozna przecież przeczytać np. bajkę, albo zająć je czymś innym , chociażby kolorowymi klockami? Moje dziecko jest wielkim niejadkiem ale jakoś udaje nam się zjeść bez tego typu sprzętów.

 • Odpowiedz Wisia 21 marca 2016

  Sorry, ale nie przeczytałam Twojego postu, ale wiem jedno —–> U NAS MEGA SĄ POTRZEBNE!!!
  Najlepsze podczas dłuższej podróży, najlepsze gdy robię obiad, bez nich nie wiem czy miałabym czas usiąść na toalecie.
  🙂

 • Odpowiedz ewa 21 marca 2016

  Jestem zdecydowanym przeciwnikiem wszelkich nowych technologii wśród dzieci!

 • Odpowiedz Patrycja 21 marca 2016

  U nas podobnie:( mimo że walczę to płacz i krzyk w większości przypadków do mnie przemawia i niestety ulegam presji mojego dziecka. Ale może to i dobrze, pamiętam jak i ja poszłam do liceum nie mając nigdy komputera w domu. Dostałam 1 na wstępie bo nie umiałam pokolorować kwiatka na lekcji w paincie. Nie chce żeby moje dziecko kiedyś było upośledzone komputerowo 😉

 • Odpowiedz Ewelina 21 marca 2016

  Jasne że niepotrzebne, dzieci są dziećmi i mają swoje dzieciństwo , swój jedyny czas , beztroski czas na zabawę i szaleństwo. Komputery i tablety to etap szkolny.

 • Odpowiedz elka 21 marca 2016

  Jedynym pomysłem, który mi się nasuwa to po prostu powiedzieć dziecku że się tablet zepsuł i go po prostu nie ma nie będzie, bo nowego mama nie kupi. A telefonować jak śpi. Ale nie odbierać telefonów żeby nie widziało jak sie rozmawia. ;p
  ps oczywiscie z tym telefonem to wiem że nie da rady .

 • Odpowiedz Kaska S. 21 marca 2016

  Uważam że tak jak we wszystkim, należy mieć umiar:) a to jest zdrowe podejście.

 • Odpowiedz Kobieta Zmysłowa 15 kwietnia 2016

  Mam 11 miesięczną córkę i również kradnie mi telefon. Niestety ja jestem z tych matek która nie pozwala bawić się telefonem. Nie jest tak, że wyrywam z rąk, ale delikatnie odwracam uwagę. Wiem, że dla niej to tylko migający ekran, który rusza się jak dotknie palcem. Ale staram się ograniczać jej bodźce. Ma jeszcze czas 🙂 Moja córcia myśli, że telewizor do wielki tablet. Podchodzi i mizia palcem, bo myśli, że będzie nim poruszała 🙂 znaki naszych czasów….

 • Odpowiedz