MACIERZYŃSTWO STYL ŻYCIA

Wredne rodzeństwo.

26 marca 2018

Rodzeństwo może być wredne całe życie, ale… kiedy jesteś w potrzebie „wskoczy za Tobą w ogień”! Dla takiego stwierdzenia, jeszcze przed ślubem wiedziałam, że nie spocznę na jednym dziecku! Sama jestem siostrą i wiem jak bardzo potrzebne do życia jest właśnie rodzeństwo. Bo lepsze dla mnie jest „darcie kotów” z bratem, niż użalanie nad sobą do kotów. Obecnie również jako rodzic, jestem  świadoma wyboru jaki dokonałam z chwilą poczęcia drugiej córki. Dobrego wyboru, bo to starsze rodzeństwo czuje się dowartościowane. Kiedy młodsze chce robić wszystko to samo co starszak, potęguje to więc wyższą samooceną w dorosłości.

Dzieci, które mają rodzeństwo, łatwiej radzą sobie ze stresem w tym okresie, a także w późniejszym życiu. Nie czarujmy się, ale posiadanie brata, czy siostry, to nie tylko błogie dzieciństwo. To również walka o zabawkę, o wspólne miejsce na łóżku, to kłótnie i wrzaski. Takie właśnie konflikty pozwalają uczyć je rozwiązywać. Dzięki temu dzieci będą potrafić także radzić sobie ze stresem i konfliktami w przyszłości.

Rodzeństwo uczy najważniejszego aspektu w życiu! Życia w stadzie! Bo jak inaczej nazwać życie, które opiera się na wzajemnych relacjach i miłości do ludzi? Uczy więc współczucia, szacunku, empatii, asertywności, negocjacji i wielu innych pożyteczności, które musi w sobie wyrobić będąc bratem lub siostrą.

Nic bardziej nie daje kopa ku własnemu rozwoju niż motywująca konkurencja. Starsze rodzeństwo to motywacja do pracy, podnoszenia swoich kwalifikacji. Zdrowa konkurencja wśród rodzeństwa to kopalnia ich ukrytych talentów.

Rodzeństwo uczy związku między kobietą, a mężczyzną. Badania dowodzą, że osoby, które mają starsze rodzeństwo płci przeciwnej, wchodzą jako osoby dorosłe w bardziej satysfakcjonujące związki.

Czy wiecie, że nastolatkowie, którzy mają rodzeństwo czują się mniej samotni. Nie ma tu znaczenia wiek, czy płeć. W badaniach okazało się, że miłość rodzeństwa ma większy wpływ na ludzi, niż miłość rodzicielska. Jeśli chodzi o gotowość świadczenia pomocy i robienia dobrych uczynków dla innych, to posiadanie rodzeństwo ma tutaj największy wpływ. To właśnie rodzeństwo jest najważniejszym źródłem wsparcia emocjonalnego dla dorastającego człowieka (nastolatka). Rodzicom w tym okresie trudno jest znaleźć wspólny język z dziećmi. Przyjaciele w tym okresie sami miewają własne trudności i są zbyt nieprzewidywalni, a z racji tego również, nie do końca godni zaufania. W tym momencie to rodzeństwo oferuje najpewniejszą, stałą, opartą na więzach miłości rodzinnej, przyjaźń i wsparcie.

Śmiem więc twierdzić, że zrobiłam moim dzieciom największy prezent w postaci siostry dla jednej i drugiej mojej córeczki. Być może teraz są tego nie świadome. Być może w okresie kiedy będą mieć po naście lat i okres burzliwego dojrzewania będą mnie za to nienawidzić. Ale jestem przekonana, że w późniejszym życiu będą mi wdzięczne – napewno.

Zobacz również

23 komentarze

 • Odpowiedz kamila 26 marca 2018

  kochane są, śliczne zdjęcie.

 • Odpowiedz asia 26 marca 2018

  U mnie też podobnie z tym bratem i też brata mam, ale dziś często się spotykamy i lubimy.

 • Odpowiedz wanila 26 marca 2018

  Ja napewno bede miec 3 dzieci, poki co mam syna i corke ale na nich nie spoczne 🙂

 • Odpowiedz sabina 26 marca 2018

  To prawda i zgadzam sie ze wszystkim co pani napisala.

 • Odpowiedz Paula 27 marca 2018

  To normalne ze sie za dzieciaka uczy bijatyki. U nas w domu bylo tez tak samo. Jsk tylko mama wyszla z pokoju😂

 • Odpowiedz Ira 27 marca 2018

  Planuje miec 2 dzieci. Najlepiej chlopca i dziewczynke. Nigdy nie jedynakA. No chyba ze Bog da inaczej.

 • Odpowiedz Ira 27 marca 2018

  Najlepszy prezent do rodzenstwo. I nie warze ile warzne zeby w ogole

 • Odpowiedz karina 27 marca 2018

  Ja tez pamietam siebie majac kilkanascie lat. Ciagle klocilam sie z bratem. Nie wiem czy to kwestia tego ze jestesmy innej plci. Nie wiem co byloby gdybym miala siostre na przyklad. Ale z bratem klotnie byly czeste

 • Odpowiedz kenel 27 marca 2018

  Tak to prawda ze nastolatkowie bardziej potrzebują wsparcia u rodzenatwa niz mamy. Fajny wpis.

 • Odpowiedz Iska 27 marca 2018

  Moja siostra 2 lata mlodsza jest moja najwieksza przyjaciolka. 💖

 • Odpowiedz Magda 27 marca 2018

  Maja teraz pobad 30 lat nie wyobrazam sobie zyc bez brata. To jest mega prezent od rodzicow.

 • Odpowiedz karolka 28 marca 2018

  Jaka jest różnica wieku między nimi ?

 • Odpowiedz wika 28 marca 2018

  Sama mam brata wiem jak cholernie jestem za nim ale czasem mnie potwornie wkurza. To jest po prostu milosc ;p

 • Odpowiedz kama 28 marca 2018

  Nie wiem jak to jest miec rodzenstwo, od 36 lat jestem jedynaczką. Jedyną moja rodzina to kuzynostwo z ktorymi sie i tak rzadko widuję. Zazdroszcze wszystkim ktorzy je maja.

 • Odpowiedz Salusiowo.blogspot.com 24 kwietnia 2018

  Dobrze napisane. A twoje skarby są urocze!!

 • Odpowiedz Tata z Pasją 3 maja 2018

  Bardzo ładnie to napisałaś. Też jestem tego zdania, że mimo iż córeczki tłuką się na okrągło to są dla siebie największym skarbem.

Odpowiedz