MACIERZYŃSTWO

Moczenie nocne dziecka. Problem, który można wyleczyć!

20 czerwca 2016

O problemie moczenia nocnego mówi się, kiedy dziecko ukończyło 5 lat, a objawy pojawiają się częściej niż 2 razy w tygodniu. Czy wiecie, że w Polsce z tego powodu cierpi około 300-400 tysięcy osób?

Ta trudność u dzieci może być spowodowana chorobami, zaburzeniami hormonalnymi bądź emocjami. Takie dłużej utrzymujące się moczenie prowadzi do zaburzeń psychospołecznych, a w rezultacie zmniejszenia poczucia własnej wartości, czy problemów w szkole. Takie dzieci żyją w ciągłym niepokoju przed tym, że inni mogą dowiedzieć się o ich problemie. To może powodować pogorszenie wyników w nauce, zmienność nastrojów, zaburzenia zachowania. Z powodu obawy przed zmoczeniem i wstydu z tym związanego, dzieci nie wyjeżdżają na wycieczki szkolne, nie nocują u kolegów. Skutkiem tego jest spowolnienie naturalnego procesu osiągania przez dziecko samodzielności i szczęścia. Moczenie nocne nabiera w siłę, kiedy wydłuża się w czasie i tak problematyczne koło się zamyka.

Przyczyn moczenia nocnego jest wiele. Między innymi są to czynniki genetyczne, fizjologiczne bądź psychologiczne. Moczenie nocne może być objawem choroby! Dlatego żaden rodzic nie powinien bagatelizować problemu i udać się z dzieckiem do lekarza pediatry. W diagnostyce najważniejsze jest ustalenie rodzaju zaburzeń. W tym celu pomóc może dzienniczek mikcji, który rodzice i dzieci znajdą na stronie suchyporanek.pl . Bez tej informacji, rodzice często idą do lekarza, a tam są odsyłani, z poleceniem prowadzenia takiego dzienniczka. Następna rzecz to wykonanie konkretnych niezbędnych badań.

Bezwiedne oddawanie moczu, to nie tylko problem dziecka – to również problem całej jednostki społecznej, jaką jest rodzina! Rodzic w tym okresie powinien być przede wszystkim wsparciem i motywacją. Rodzice posiadają niezastąpiony dar: to miłość, dzięki której wszystkie problemy dziecka są łatwiej pokonywane.

Chcecie dowiedzieć się więcej?

Odwiedźcie stronę: www.suchyporanek.pl i śpijcie spokojnie.

POWODZENIA! :*

Zobacz również

9 komentarzy

 • Odpowiedz Mari 20 czerwca 2016

  U nas na szczęscie odpieluchowanie wyszło bez większych problemów, do tego Julcia przestała się moczyć kiedy ukończyła 3 lata. Odczułąm ulgę 🙂

 • Odpowiedz olga 20 czerwca 2016

  o świetnie! dzięki! podeślę link do szwagierki 🙂

 • Odpowiedz aga 20 czerwca 2016

  Jest to ciężki okres dla rodziców i dla dziecka. Zgadzam się z Tobą , że ważne żeby w takich momentach wspierać a nie karcić. Przykra to sprawa, mało się o tym mówi.

 • Odpowiedz Agata M. 20 czerwca 2016

  Oj tak zdecydowanie nie bagatelny problem. Mam znajomą któej syn majac 8 lat jeszcze robi w nie tylko w nocy. Sama nie wiem jak mogę pomoc takiemu dziecu w takiej sytuacji.

 • Odpowiedz natalia 20 czerwca 2016

  Myślałam że 4 latek jak siusia w nocy to już jest problem …

 • Odpowiedz eweee 21 czerwca 2016

  raczej o tym się nie mówi, tajemniczy i wstydliwy problem nie tylko dzieci ale rodzicow.

 • Odpowiedz Beti 23 czerwca 2016

  Dzięki że poruszyłaś ten temat, jesteś niesamowita 🙂

 • Odpowiedz sabina 30 czerwca 2016

  U nas gładko przeszło , dziecko prawie z dnia na dzień oduczyło się siusiać w piluche i w nocy też. Miałam to szczęscie.

 • Odpowiedz anna 30 czerwca 2016

  Tak to wstydliwy problem , który trzeba rogłaszać, niestety ubolewają nad tylko tylko dzieci 🙁

Odpowiedz