MACIERZYŃSTWO

Ponadczasowe zabawy dla dzieci

5 marca 2015

Od czasów kiedy nasze babcie były matkami sporo zmieniło się w kwestii poglądów przy opiece nad dziećmi. Obecnie pieluchy mamy jednorazowe, a zabawki same podpowiadają dziecku jak ma się nimi bawić. Większość matek nie pamięta już zabaw ze swoimi mami. Na szczęście (dla tego niepamiętliwego grona) ja pamiętam i z przyjemnością odświeżę Wam pamięć:) Wasze dzieci nie tylko będą je uwielbiać, ale również dzięki tym zabawom nauczą się nawiązywania kontaktów z otoczeniem, koordynacji słów i gestów, a wyliczanki pomogą w nauce liczenia oraz przyswajaniu nowych słów.

„Akuku” Zakryj twarz kocykiem, rękoma lub schowaj się za drzwi i powiedz „gdzie jest mama?”, a potem odsłoń twarz i powiedz „Akuku, tu jest mama!” Większość dzieci mogłaby tak bawić się ez końca!

„Kosi-kosi” Próbuj klaskać delikatnie rękami malca i powtarzaj: „Kosi, kosi łapci, pojedziem do babci, a od babci do dziadka, da nam gracja na jabłka, a od dziadka do mamy, mama da nam śmietany, a od mamy do taty, tam jest piesek kochany, leży on pod łóżkiem i przykryty jest kożuszkiem.”

„Idzie kominiarz po drabinie, fiku-miku i już jest w kominie”, albo „Idze rak nieborak, jak uszczypnie będzie znak”. Przebierając palcami po brzuszku dziecka, sprawisz mu niesamowitą radość.

„Warzyła sroczka kaszkę”  Tu, tu sroczka kaszkę warzyła, ogoneczek sparzyła. Temu dała na łyżeczce, temu dała na miseczce, temu dała w garnuszeczku, temu dała w rondeleczku, a temu najmniejszemu nic nie dała i frrrr do nieba poleciała. Po kolei dotykaj paluszki dziecka, a przy słowie”frrr do nieba poleciała” pokaż jak wysoko poleciała sroczka.

„Jaka duża” Pytaj dziecka jaka/kie jest duże, albo wymieniaj rodzeństwo, pieska, kotka, wujka, ciocie. Niech dziecko podnosi rączki do góry i mówi „taka duża”.

„Oczy, nos, buzia” Pokazuj i nazywaj po kolei części twarzy

Czy pamiętasz już te zabawy?

Miłej zabawy! 🙂

Zobacz również

5 komentarzy

 • Odpowiedz magda l 5 marca 2015

  Pamiętam, pamiętam bawiłam się w to z babcią jak byłam małym dzieckiem 🙂

 • Odpowiedz malwina 5 marca 2015

  W ogóle teraz dopiero jak przeczytalm ten wpis to mi sie wszystko przypomnialo, z sentymentem wspominam te stare niewinne dzieciece czasy, sroczka kaszke to juz przezytek nie wiem czy ktos jeszcze sie w to bawi, chyba nikt juz nie pamieta slow, ale dobrze ze przypomnialas 🙂

 • Odpowiedz Agata 6 marca 2015

  Tym postem przypomniałaś mi że faktycznie było cos takiego jak sroczka kaszkę, ale mi to chyba inaczje spiewali 🙂

 • Odpowiedz hahanna 6 marca 2015

  Dzieci uwielbiają te zabawy, pamiętam jak robiłam idzie rak mojemu 2 letniemu Jasiowi, Chichitał się z tego az pewnego razu narobil siku 🙂 takie to mielismy sytuacje 🙂

 • Odpowiedz puch 23 sierpnia 2017

  O tak, te zabawy chyba wszyscy znają 😀 A dzieci mają ubaw po pachy 😀

Odpowiedz